Základní popis stránky Plná verze této stránky

Trolejbusové události

ČESKÁ REPUBLIKA SLOVENSKO ZAHRANIČÍ
Hlavní zpravodajské kanály, portály a weby s dopravními aktualitami
¤  Československý dopravák  ¤  ZDopravy.cz  ¤  BUSportál  ¤  Dopraváček  ¤  MHD86  ¤  MHD živě  ¤  IMHD.sk  ¤  Trolley:Motion  ¤  Oficiální weby různých dopravních podniků
Barevné rozlišení podle druhu události
PROVOZ Aktuality, události a zprávy z trolejbusových provozů, trolejbusových měst a systémů. Rozvoj / redukce sítí, změny linkového vedení, mimořádnosti, dodávky vozidel apod.
VÝROBA Aktuální dění kolem vývoje a výroby trolejbusových vozidel, zprávy výrobců trolejbusů atd. Nové typy trolejbusů, zakázky – kontrakty, dodávky, technický vývoj
HISTORIE Články a události týkající se dopravní historie, historických vozidel, dopravních muzeí atd.
AKCE Informace o dopravních akcích, zvláštních jízdách, exkurzích, výstavách, veletrzích apod.
DatumNázevKategorie
NáhledPopisNáhled
Odkazy na zdroje, články, podrobné informace
Popisek fotografií se zobrazí po najetí kurzorem myši na vybraný snímek.
25.6.2021 V Neapoli byla po letech odkladů
otevřena nová trolejbusová trať
PROVOZ
   Po deseti letech vleklé výstavby byla v Neapoli konečně předána do provozu s cestujícími nová ca. 7 kilometrová trolejbusová trať z centra města k Nemocnici Antonio Cardarelli. Malé vítězství ale kazí fakt, že elektrická městská doprava je jinak léta zanedbávána a zvláště obnova vozového parku je nedostatečná - na trať tak vyrazily dvacetileté vozy AnsaldoBreda navíc ne ve zcela vzletných intervalech.
Československý Dopravák » Neapol otevřela novou trolejbusovou trať

19.6.2021 Nové trolejbusy pro ruskou republiku Baškirsko (RUS) VÝROBA
   Ruská města Ufa a Stěrlitamak se společně dočkají dodávky 40 nových trolejbusů UTTZ "Gorožanin". Pro oba provozy to bude nikterak oslnivá, přesto alespoň symbolická vzpruha, neboť zvláště systém v Ufě byl léta zanedbávaný a rovněž i částečně likvidovaný.
Československý Dopravák » 40 trolejbusů pro Baškirsko

18.6.2021 Esslingen plánuje velký rozvoj trolejbusové dopravy (NSR) PROVOZ
   Poměrně drobný trolejbusový provoz v Esslingenu, tvořený doposud třemi linkami a deseti vozy se má dočkat značného rozšíření. Vedení města totiž odsouhlasilo celkový přechod od autobusů k trolejbusům do roku 2024, a proto byla nyní vypsána zakázka na dodávku min. 46 parciálních vozidel. Role trolejbusů v rámci místní MHD tak bude značně upevněna a bude následováníhodná také pro další města.
Československý Dopravák » Esslingen míří k vymýcení autobusové dopravy:
                                                nakoupí minimálně 46 parciálních trolejbusů


13.6.2021 Konec jedné éry - konec trolejbusů s přívěsy (CH) PROVOZ
   V Lausanne skončil 4.5.2021, jako v posledním městě ve Švýcarsku, provoz trolejbusů s přívěsy. Země byla těmito majestátními soupravami po léta typická a i přes značné rozšíření kloubových vozů si "soupravy" udržovaly své pozice a poslední generace vlečných vozů byla již dokonce nízkopodlažního provedení. Důvodem k ukončení provozu byla dodávka nových velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů HESS. Léta spřažené dvojice bohužel potkal rozdílný osud, zatímco trolejbusy zamířily do bulharského Ruse, vleky do německého Siegenu.
Československý Dopravák » Konec trolejbusů s přívěsy

11.6.2021 Ruská města Engels a Saratov opět spojí trolejbusová trať (RUS) PROVOZ
   Myšlenka návratu trolejbusů na most přes Volhu spojující obě města se stává realitou. V minulosti zde trolejbusy již jezdily (1965-2004), ale pro špatný stav mostu byl jejich provoz nejprve přerušen a pak už neobnoven. Původně se uvažovalo o zavedení linky používající parciálních vozů, s tím, že most by byl překonáván v bateriovém režimu. Následně se však podařilo prosadit návrat trolejí, přičemž nyní již probíhá jejich instalace.
Československý Dopravák » Na mostě spojujícím Saratov s Engelsem
                                                začala montáž trolejbusové tratiČeskoslovenský Dopravák » Po 17 letech budou jezdit mezi Engelsem a Saratovem
                                                trolejbusy. A opět pod trolejemiČeskoslovenský Dopravák » Mezi Saratovem a Engelsem mají opět jezdit trolejbusy.
                                                Tentokrát parciální
4.6.2021 Možná naděje na budoucnost trolejbusů v Tallinu, ředitel DP v nich vidí budoucnost (EST) PROVOZ
   Situace kolem budoucnosti trolejbusů v hlavním městě Estonska je už po léta neradostná, dochází k zásadní redukci sítě a hovoří se o úplném ukončení provozu. Nyní se však odstrkovaný dopravní prostředek dočkal zastání přímo od ředitele DP, který v trolejbusech vidí alternativu k stavbě tramvajových tratí, jež si město z finančních důvodů nemůže dovolit.
Československý Dopravák » Ředitel dopravního podniku v Tallinnu
                                                vidí v trolejbusech budoucnost
31.5.2021 Samara pořizuje 22 trolejbusů
od výrobce PK TS (RUS)
VÝROBA
   Samarský trolejbusový provoz zanedlouho obdrží drobnou vpruhu
v podobě 22 nových "Admiralů" od výrobce PK TS. Výběrové řízení ukončené v květnu 2021 bylo spíše formální, neboť na dodání vozů
má výrobní závod čas jen do konce června, trolejbusy už tak jsou předhotoveny. Další nákupy budou pro Samaru ale stejně důležité
a nutné, neboť místní provoz se potýká s letitou flotilou a množstvím odstavených již nefunkčních vozů.
Československý Dopravák » 22 trolejbusů do Samary dodá PK TS
30.5.2021 Rumunská města Vaslui a Iași se chtějí vrátit
k trolejbusům a obnovit své provozy (RO)
PROVOZ
   Dvojice rumunských měst se chystá obnovit svůj trolejbusový provoz. Zatímco v menším Vaslui bude potřeba hlavně nakoupit vozidla - infrastruktura existuje, jen není používaná, město Iași svůj někdejší rozsáhlý provoz zcela zlikvidovalo a bude muset začít budovat úplně od začátku. Díky příznivému postoji vedení obou měst se očekává nákup 10 klasických trolejbusů pro Vaslui resp. 50 parciálních vozů pro Iași.
Československý Dopravák » Vaslui a Iași vzkřísí po letech trolejbusovou dopravu
30.5.2021 Rumunský Mediaș obdržel trojici objednaných vozů SOLARIS Trollino 12 s výzbrojí ŠKODA (RO) VÝROBA
   Trojice nových trolejbusů Solaris T12 s elektrickou výzbrojí z plzeňské Škodovky dorazila podpořit provoz v rumunském městě Mediaș. Zde plánují také výstavbu dvou nových tratí a opravu stávající infrastruktury. Pouhé tři trolejbusy však problém obnovy vozového parku příliš neřeší, a proto se jedná již také o nákupu dalších vozidel.
Československý Dopravák » Mediaș získal tři Trollina
20.5.2021 Omsk koupí další nové trolejbusy VÝROBA
   K loňským 62 trolejbusů "Admiral" by se brzy mohlo přidat dalších 15-17 vozů. Město totiž požádalo o financování nových trolejbusů federální rozpočet a peníze mu byly přislíbeny. Pro vlastní provoz to bude znamenat další výrazné omlazení již více než poloviny celé zdejší flotily.
Československý Dopravák » Omsk přikoupí další trolejbusy
20.5.2021 Osud vyřazených trolejbusů
zrušeného moskevského provozu (RUS)
PROVOZ
   Minulý rok Moskva (někdejší největší trolejbusový provoz světa) zrušila (až na jednu výjimku) trolejbusovou dopravu. Tento nepochopitelný krok byl odůvodněn mj. špatným stavem vozidel - přesto se však dvě třetiny z nich podařilo "udat" v jiných ruských městech. Kam, kolik a které typy vozů zamířily mapuje dopodrobna článek Čs. Dopraváku.
Československý Dopravák » Kam se poděly moskevské trolejbusy?
12.5.2021 Výrobce PK TS vystavoval v Moskvě
svůj inovovaný parciální trolejbus (RUS)
VÝROBA
   Na moskevské výstavě ElektroTrans představil výrobce PK TS svůj inovovaný model parciálního trolejbusu "Admiral" se zcela novým systémem baterií, díky nimž má vůz zvládnout ujet až 20km. Jelikož v Moskvě je trolejbus hanlivé slovo, bylo vozidlo prezentováno jako elektrobus s dynamickým dobíjením s dodatkem, že jde o čistě elektrický vůz, který nepotřebuje přídavné naftové topení, kterým disponují moskevské elektrobusy, které vytlačily trolejbusy z ulic Moskvy.
Československý Dopravák » PK TS vystavuje v Moskvě inovovaný parciální trolejbus

11.5.2021 Ruská Samara se chystá k nákupu
22 trolejbusů na leasing (RUS)
VÝROBA
   Samara je městem s početným vozovým parkem trolejbusů, z nichž však velká většina pamatuje minulé století, či dokonce ještě sovětskou éru. Pro alespoň částečné omlazení se nyní díky vládnímu programu na obnovu infrastruktury podařilo sehnat finance na 22 nových vozů placených na leasing. Ty alespoň částečně nahradí nejstarší kusy samarské flotily, tvořené ještě legendárními mohykány ZiU-9.
Československý Dopravák » Samara nakoupí na leasing 22 trolejbusů

11.5.2021 Kišiněvský trolejbusový provoz zažívá rozkvět (MD) PROVOZ
   Z hlavního města Moldávie přicházejí samé dobré trolejbusové zprávy. Místní DP navyšuje počet linek i délků úseků, kam zajíždějí parciální vozy, pořizuje nová i ojetá vozidla (stavebnice od BKM resp. ojetiny z Rigy a nikdy nepoužité vozy z Itálie), připravuje výstavbu nových tratí,
či rovněž zavádí další linky využívající stávající infrastrukturu.
Československý Dopravák » Kišiněv pokračuje v rozšiřování trolejbusové dopravy

7.5.2021 Neplánovaná výpomoc trolejbusů
metru v hlavním městě Mexika (MX)
PROVOZ
   Nové parciální trolejbusy mohly hlavnímu městu Mexika opět dokázat své přednosti. Bylo to však bohužel spojeno s tragickou událostí se zřícením mostu metra na lince 12, jejíž provoz byl následně přerušen. Dopravce ihned povolal trolejbusy jako jeho náhradu a účelově prodloužil či rovnou zavedl některé linky. Díky léta nepoužívané, ale funkční stávající trolejové infrastruktuře bývalé linky T mohly vozy operovat celý den
bez přestávek na nabíjení, které by potřebovaly elektrobusy.
Československý Dopravák » Trolejbusy v Ciudad de México opět vyrazily na pomoc metru


Trolleymotion.eu » Wieder Trolleybusse als Metro-Ersatz (něm.)


5.5.2021 Ve Valparaísu byl obnoven provoz
na léta opuštěné trati (RCH)
PROVOZ
   V mnoha ohledech unikátní trolejbusový provoz v chilském Valparaísu (zapsaný dokonce na seznam kulturního dědictví UNESCO) se dočkal svého rozšíření. Trolejbusy se vrátily na linku 801 a léta opuštěnou trasu po třídě Pedro Mont. V provozu jsou tak nyní dvě linky, na nichž operuje směsice zajímavých vozidel, z nichž nejstarší Pullmany pocházejí ještě ze 40. let min. století. Je zde také k vidění mnoho ex-švýcarských vozů.
Československý Dopravák » Ve Valparaísu obnovili provoz na zavřené trolejbusové trati


Trolleymotion.eu » Linie 801 wieder in Betrieb (něm.)


30.4.2021 Do švýcarského La Chaux-de-Fonds
se plánuje návrat trolejbusů (CH)
PROVOZ
   Po letech nejistoty a praktického zrušení trolejbusového provozu v La Chaux-de-Fonds přicházejí dobré zprávy o jeho budoucnosti. Regionální dopravce totiž plánuje nákup ca. 30 parciálních trolejbusů, z nichž část má v Neuchâtelu nahradit nejstarší kloubové vozy z 90. let, další ale mají být dodány v La Chaux-de-Fonds a obnovit tam provoz trolejbusů, který byl nejprve roku 2014 "přerušen" během přestavby přednádraží, ale rozprodejem vozidel prakticky zrušen. Město sázelo na hybridní autobusy, nyní by se ale do kopcovitého terénu měly oprávněně vrátit trolejbusy, a to ve formě parciálních, které umožní i rozvoj linek mimo trolejovou síť.
Československý Dopravák » Trolejbusy se vrátí do La Chaux-de-Fonds

30.4.2021 Minsk obdržel první kloubový parciální trolejbus (BY) VÝROBA
   Do hlavního města Běloruska dorazil první zástupce kloubového parciálního trolejbusu - konkrétně jde o typ BKM 43300D domácí provenience. Upoutá například zvláštními trojkřídlými prvními dveřmi, z nichž však přední křídlo slouží pouze jako vstup do kabiny řidiče. Nový vůz se v ulicích Minsku objevil v souvislosti s masivní dodávkou 150 vozidel (částečně od BKM a částečně od MAZu). I přesto, že má dopravce k dispozici už více než 100 parciálních vozů, používání
trolejbusů na trasách mimo troleje zatím není příliš rozšířené.
Československý Dopravák » Do Minsku dorazil první parciální kloubový trolejbus


Československý Dopravák » Minsk má už přes 800 trolejbusů


29.4.2021 Rozběh dodávek nových trolejbusů
Trollino 12 pro rumunské Ploiești (RO)
VÝROBA
   Již v druhé půlce dubna 2021 se rozběhla expedice nových trolejbusů z Plzně silniční cestou do rumunského Ploiești. Dvacítku vozů Trollino 12 bez alternativního zdroje energie dodal polsko-španělský koncern SOLARIS ve spolupráci s českou ŠKODA ELECTRIC, která dodala do trolejbusů elektrickou výzbroj, provedla kompletní oživení
a zajistila zkušební jízdy po plzeňské síti.
Československý Dopravák » Do rumunské Ploiești dorazilo první Trollino


Trolleymotion.eu » Erster neuer Solaris Trollino/Skoda eingetroffen (něm.)


27.4.2021 V Novorossijsku byla otevřena
nová trolejbusová trať (RUS)
PROVOZ
   Obyvatelé jižní části města Novorossijsk, ležícího na pobřeží vod Černého moře se dočkali nové trolejbusové tratě, která komplexněji obsluhuje zdejší sídlištní oblast. Vystavěná trasa propojila dvojici konečných a tam vedené linky se nyní staly polookružními.
Pro zvýšený provoz byly dodány nové trolejbusy Avangard a vedení města také chystá nákup dalších vozidel pro omlazení zdejší flotily.
Československý Dopravák » Novorossijsk otevřel novou trolejbusovou trať


Trolleymotion.eu » Neue Trolleybuslinie eröffnet (něm.)


24.4.2021 Velká dodávka trolejbusů
pro saratovskou oblast (RUS)
PROVOZ
   Velkou vzpruhou pro stagnující trolejbusové provozy v saratovské oblasto bude dodávka celkem 94 nových trolejbusů (patrně od výrobce PK TS a modelu Admiral). Finanční zajištění poskytne leasing podpořený také ze strany federálního rozpočtu. Pro oba provozy jde, spolu s předchozím uskutečněným přísunem vyřazených moskevských vozů, o značný impuls do léta zanedbávané obnovy vozového parku.
Československý Dopravák » 94 trolejbusů pro Saratovskou oblast


Československý Dopravák » 24 parciálních trolejbusů pro Saratov


23.4.2021 Jihlava pořídí šestici ukrajinských trolejbusů
Bogdan s elektrickou výzbrojí Cegelec
VÝROBA
   Konečným vítězem dodávky šestice nových parciálních vozů bude i přes stížnosti tradičního českého výrobce - závodu ŠKODA ELECTRIC, česko-ukrajinské sdružení Tram for Envi zastupující ukrajinského producenta Bogdan. Bude to poprvé od roku 2007, kdy zakázku na nové trolejbusy pro český trh nezískala společnost ŠKODA. Elektrickou výzbroj pro vozy bude dodávat pražský Cegelec, zároveň by měla, na výrobě vozidel jako celku, participovat i řada dalších českých firem.
Československý Dopravák » Tram for Envi a Bogdan dodají trolejbusy do Jihlavy


Trolleymotion.eu » Bestellung von sechs neuen Trolleybussen endlich unterzeichnet (něm.)


20.4.2021 Krasnodar představil svůj vlastní trolejbus (RUS) VÝROBA
   Krasnodarský dopravní podnik před časem oznámil, že za pomoci firmy Aľkor hodlá vyrábět své vlastní trolejbusy. Nyní představil první prototyp zvaný Aľkor 5124. Původ karoserie vozu však není příliš jasný, firma se doposud výrobou vozidel nezabývala, linie vozu připomínají Avangard od společnosti Trans-Aľfa. Nicméně s výrobou má Krasnodar velké plány, jen pro vlastní provoz hodlá dokončit až 143 kusů a chce rovněž "své" trolejbusy nabízet také okolním provozům.
Československý Dopravák » Krasnodar dokončil montáž nového trolejbusu


Trolleymotion.eu » Eigenproduktion von Batterie-Trolleybussen gestartet (něm.)


18.4.2021 Petrohrad chystá velké investice
do tramvají a trolejbusů (RUS)
PROVOZ
   Vedení Petrohradu oznámilo velkolepý investiční plán do obnovy vozového parku i infrastruktury povrchové elektrické MHD. Kromě masivních dodávek tramvají a trolejbusů - včetně množství parciálních vozů, má dojít také k celkové rekonstrukci tramvajových i trolejbusových tratí. V roce 2028 by měl být vozový park zcela obnoven a již v pokročilé fázi práce na infrastruktuře včetně všech vozoven.
Československý Dopravák » Petrohrad oznámil obří investice do tramvají a trolejbusů

17.4.2021 VÝROBA
   
Československý Dopravák » Až 70 trolejbusů do Winterthuru má dodat HESS


Trolleymotion.eu » Vergabeentscheidung Rahmenvertrag (něm.)


13.4.2021 PROVOZ
   

7.2.2021 Nová českobudějovická spojovací trolejbusová trať
s vozovnou obdržela stavební povolení
PROVOZ
   Vozovna v Horní ulici se dočká druhého variantního napojení na trolejbusovou síť. Kvůli plánované dlouhodobé uzavírce na Pražské ulici, které by odřízla deponovací prostory od ostatních tratí, vystaví DP ve spolupráci s městem manipulační spojku po ulici Generála Píky,
větvící se jednak do Nádražní a k stávající trati na Pekárenské, jednak ke křižovatce se Strakonickou ulicí. Projekt získal stavební povolení s plánovanou realizací na letošní rok.


7.2.2021 Sarajevo se po letech dočká
zcela nových trolejbusů (BiH)
PROVOZ
   Sarajevský trolejbusový provoz se po letech strádání dočká významného impulsu v obnově vozového parku, a to díky půjčce Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Již příští rok má dorazit 25 kloubových parciálních trolejbusů běloruské provenience Belkommunmaš. Kromě toho se připravuje obnovení "horské" tratě do obce Vogošća, pak by mělo dojít k nákupu dalších vozů.
Československý Dopravák » Sarajevo koupí 25 nových trolejbusů


Trolleymotion.eu » Auftrag für 25 Gelenktrolleybusse wurde unterzeichnet (něm.)


Na začátek této stránky
Plná verze této stránky
D o m ů Z P Ě T
Klíčová slova
Poslední aktualizace: 26.1.2021