Hlavní strana » Trolejbusové provozy » Dánsko
Základní popis stránky Plná verze této stránky


D Á N S K O - Danmark - Denmark
V provozu 0 Zrušených 4 Celkem 4
Pořadí Město Vznik Zánik
 1.
GENTOFLE (HELLERUP)
1.2.1927  17.10.1971 
 2.
KØBENHAVN (Kodaň) I.
21.5.1938  15.10.1963 
 3.
ODENSE
8.8.1939  19.11.1959 
 4.
KØBENHAVN (Kodaň) II.
2.8.1993  1/1998 
 
Transphoto.org - informace, seznamy trolejbusů, schémata a fotografie
Wikipedia - Seznam belgických trolejbusových provozů na otevřené encyklopedii
Tommyrolfnielsen.dk - Informace a velké množství historických fotografií

   Dánsko, po boku jiných evropských zemí, v městské dopravě dnes trolejbusovou trakci nepoužívá, ačkoliv se zde dříve vyskytovaly tři provozy a pak pokusný v Kodani v 90. letech.

   Jako první se bezkolejná elektrická dráha objevuje celkem brzy - ve 2. polovině 20. let v Hellerup, což je významná čtvrť města Gentofle, které je dnes součástí kodaňské aglomerace. Další dva provozy vznikají před začátkem 2. světové války v samotné Kodani a v Odense. Tím však výčet končí.

   Ještě na konci 50. let se uzavírá odenský systém a v 1. polovině 60. let opouštějí trolejbusy ulice Kodaně. Jako poslední tak ještě přežívá nejstarší provoz v Hellerupu, kde dopravce NESA nejprve linky elektrické trakce omezuje, aby je na počátku 70. let zrušil úplně.

   V době doznívající renesance trolejbusů se v 90. letech zřizuje jedna trolejbusová linka v Kodani, kde se do provozu nasazují duobusy Mercedes. Celek slouží pro testování, iniciované EU. Výsledkem je však ukončení provozu ještě před přelomem tisiceletí, proto v současnosti není v Dánsku aktivního trolejbusového systému.
Odkaz na snímek na transpressnz.blogspot.cz.
Barevný záběr na jeden z trolejbusů z kooperace výrobců BUT/Smith, Mygind
& Hüttemeier/English Electric, jezdících ve městě Hellerup (dnes část Kodaně) až do roku 1971, kdy byl provoz zrušen. Plastický kovový nápis NESA na čele vozu patří logu místního dopravce.
Hellerup (DK)  60. léta


Na začátek této stránky
Plná verze této stránky
D o m ů Z P Ě T
Klíčová slova
Dánsko - seznam trolejbusových provozů   dánské trolejbusové provozy    trolejbusové provozy Dánsko   Dánsko - seznam měst s trolejbusovou dopravou    dánské trolejbusy   trolejbusy Dánsko
Poslední aktualizace: 15.2.2022