Základní popis stránky Plná verze této stránky


S L O V I N S K O - Slovenija - Slovenia
V provozu 0 Zrušených 1 Celkem 1
Pořadí Město Vznik Zánik
 1.
LJUBLJANA (Lublaň)
6.10.1951  4.9.1971 

   Slovinsko - dříve součást soustátí Jugoslavie díky své poměrně malé rozloze a velikosti měst provozovalo trolejbusovou dopravu pouze ve svém městě hlavním - Lublani.
Již od počátku století zde přitom jezdily tramvaje, II. světová válka se ale podepsala na jejich stavu natolik, že byly postupně rušeny až do úplného zániku roku 1958.

   Trolejbusy elektrickou dráhu částečně nahrazují, jejich provoz se zahajuje 6.10.1951
a postupně rozšiřuje až do roku 1964. Pak se ustálí na čtyřech linkách, bohužel ale tento stav nemá dlouhého trvání. Odklon od elektrické trakce v městské dopravě, citelný od 60. let hlavně v západních zemích (jimiž byla Jugoslavie do jisté míry ovlivněna) se projeví i v Lublani. Preferuje se autobusová doprava, která přebírá jednotlivé linky od trolejbusů, až je úplně nahradí roku 1971. Od té doby až dodnes autobusy zcela dominují místní MHD.

   Období renesance trolejbusů v 80. letech se Slovinska nedotklo, proto lze v současnosti nelze najít žádný jejch provoz, přitom krom Lublaně by bylo možné postavit na trolejbusech MHD také v Mariboru nebo přístavním Koperu.
Odkaz na snímek na www.vlaki.info.
Pohlednice zachycující čilý trolejbusový provoz v ulicích Lublaně.
Bohužel žádný z elegantních lublaňských trolejbusů se nepodařilo zachovat.
Ljubljana (SLO)  1966


Na začátek této stránky
Plná verze této stránky
D o m ů Z P Ě T
Klíčová slova
Poslední aktualizace: 24.7.2016